5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

תחבורה והתניידות ברומא

תחבורה והתניידות ברומא
תחבורה והתניידות ברומא

המשפט המפורסם גורס כי כל הדרכים מובילות לרומא, אבל מה לגבי הדרכים בתוך העיר? איך כדאי לנוע ברחבי רומא? מה המחירים? ואיך מסתדרים עם כמויות האוטובוסים? כל הטיפים וההמלצות על אמצעי התחבורה ברומא לפניכם.

לגלות את רומא דרך הרגליים

אמצעי התחבורה העירוני הזול והמהנה ביותר הוא זוג רגליים. רומא היא עיר  מרהיבה – מלאה בתרבות, יופי, והיסטוריה, ומרכז העיר מלא באטרקציות: החל מהקולוסיאום ועד המדרגות הספרדיות. מסיבה זאת, רוב התיירים שמגיעים לרומא לא מרבים לצאת מגבולות המרכז השוקק ומעדיפים לעשות זאת ברגל. ההליכה בין הסמטאות והרחובות של העיר מאפשרת לגלות עוד ועוד חלקים קסומים ברומא: כנסיות מרשימות, הריסות עתיקות, גלידריות ופיצריות וכדומה. כיוון שהמרחקים ברומא יחסית קצרים, והרחובות והכיכרות רחבי ידיים, מאוד מומלץ לראות את רומא בהליכה, לקפוץ מאתר לאתר, תוך כדי ספיגת שמש ואווירה איטלקית.

חשמלית (טראם) ברחובות רומא

תחבורה ציבורית ברומא

התחבורה הציבורית ברומא היא לא בין הטובות והמשוכללות באירופה, אבל היא בהחלט עושה את העבודה. קווי התחבורה מרושתים היטב, ואפשר להגיע לכל פינה ברומא ובכל שעה. כדי לנסוע במגוון אמצעי התחבורה צריך לרכוש כרטיס נסיעה ולהפעילו. בכרטיס הנסיעה אפשר להשתמש בכל אמצעי התחבורה הזמינים – מטרו, רכבת או אוטובוס – וחובה לתקף אותו במכשיר התיקוף שימוקם על אמצעי התחבורה עצמו או בכניסה לתחנה (במטרו למשל). כרטיס פעיל הוא כרטיס אשר הוחתם במכשיר התיקוף, ומצוינים עליו תאריך ושעת התיקוף.

טיפ חשוב: חשוב לתקף את הכרטיס, וזאת כיוון שנסיעה ללא כרטיס או ללא כרטיס בתוקף (גם אם הוא נמצא אצלכם) היא עבירה, ומשמעותה קנס מיידי העומד על 50€.

סוגי הכרטיסים בתחבורה הציבורית ברומא

ברומא, תיירים יוכלו לרכוש סוגים שונים של כרטיסי נסיעה בהתאם לזמן השהות שלהם בעיר, ולפי אופי הטיול שלהם. כאמור, כרטיסי הנסיעה תקפים לכל אמצעי התחבורה, ולכן אם למשל אתם רוכשים כרטיס במטרו, תוכלו להשתמש בו אחר כך גם באוטובוס או בחשמלית. 

  • BIT הוא הכרטיס הזול ביותר והוא שמיש למשך 75 דקות מרגע התיקוף שלו במגוון אמצעי התחבורה בעיר. עלותו היא 1.5 אירו והוא יעיל בעיקר עבור נסיעות קצרות וחד פעמיות בעיר. שימו לב: במטרו ניתן להשתמש בכרטיס זה רק עבור נסיעה לכיוון אחד (גם אם זה במסגרת ה- 75 דקות). 
  • BIG הוא הכרטיס היומי שמאפשר נסיעה חופשית ללא הגבלה, בכל אמצעי התחבורה בעיר מהרגע שתיקפתם את הכרטיס ועד חצות של אותו יום. עלותו עומדת על 6€ ומומלץ לרכוש אותו בבוקר כדי לנצל אותו לכל היום.
  • BTI  – כרטיס תיירים תלת יומי. הכרטיס תקף לשלושה ימים מהרגע שהפעלתם אותו ועלותו היא 16€. 
  • CIS – חופשי שבועי. בדומה לכרטיס התלת יומי (רק לשבוע). הכרטיס תקף לכל אמצעי התחבורה לשבעה ימים ומחירו הוא 24€. 

לתיירים המתכננים לשהות תקופה ארוכה יותר ברומא, יש כמובן גם כרטיסם חודשיים ושנתיים משתלמים. את הכרטיסים אפשר לקנות במכונות המוצבות בכל תחנת מטרו, חנויות נוחות או דוכני עיתונים. יש אפשרות גם לרכוש כרטיסים באמצעות SMS אבל לשם כך תזדקקו לכרטיס SIM מקומי. 

מטרו

למערכת המטרו של רומא יש רק שלושה קווים, והיא כיום מערכת המטרו הקטנה ביותר באירופה. עם זאת, המטרו מרושת היטב ומגיע לציוני הדרך החשובים ביותר בעיר. כך למשל, בנסיעה עם הקו הכתום אפשר להגיע ליעדים כמו: קריית הוותיקן, מזרקת טריווי (Trevi), פיאצה נבונה והפנתאון; בנסיעה עם הקו הכחול תוכלו להגיע לקולסיאום או לתחנה המרכזית טרמיני, ומשם לתפוס רכבת אקספרס לשדה התעופה. קווי המטרו הם נוחים, קלים לשימוש ומגיעים בתדירות גבוהה, שעות הפעילות הן בין 5:30 ל-23:30.

אוטובוסים 

בגלל שקווי המטרו ברומא הן מעטים, קיים סיכויי גבוה שתצטרכו להשתמש באוטובוסים כדי להגיע למחוז חפצכם. הנסיעה באוטובוסים ברומא היא לא הכי ידידותית למשתמש ולעתים אף מעט מבלבלת, אבל היא הכרחית בשביל להגיע לנקודות ספציפיות ברחבי העיר. כיום, רומא מפעילה מעל 300 קווי אוטובוס, מהם 20 קווי לילה, המגיעים ליותר מ-8,000 תחנות אוטובוס. הכבישים והתנועה ברומא הם סבוכים והומים, ולכן האוטובוסים אינם מדייקים הרבה פעמים, ואתם עלולים למצוא את עצמכם ממתינים להם דקות ארוכות. שימו לב שאין אפשרות לקנות כרטיס נסיעה באוטובוס, אבל תוכלו לרכוש כרטיס נסיעה בכל דוכן עיתונים או קיוסק.

סוגי האוטובוסים הנפוצים:

  • Urban Lines – קווי היום של רומא המסומנים באות U, והם האוטובוסים הכי נפוצים. פועלים בין 5 בבוקר לחצות.
  • Night Busses – קווי הלילה המסומנים באות N, פעילים בשעות הלילה: חצות עד 5-6 בבוקר.
  • Express) X) – קווי האקספרס המיועדים לנסיעות ארוכות יותר לפאתי רומא.
  • Exact) E) – קווים אלו מקשרים בין מרכז העיר לשכונות הסמוכות. פועלים בלוחות זמנים קבועים.

איך תופסים אוטובוס? נתיבי התחבורה לאוטובוסים ברומא הם די מסורבלים ולא קל להתמצא בהם. המידע החשוב ביותר נמצא בכל תחנת אוטובוס, והוא כולל את מסלול הנסיעה ואת לוח הזמנים של קו האוטובוס. כיום, בהרבה תחנות אפשר למצוא מסכים אשר מדווחים בזמן אמת את זמני ההגעה של האוטובוסים. 

תזכורת חשובה: גם אם אתם רואים נוסעים שאינם מתקפים את כרטיס הנסיעה שלהם – חשוב לתקף את כרטיס הנסיעה שלכם במכשיר ההחתמה באוטובוס, וזאת כדי להימנע מקנס. יש מצבים שבהם ברומא לא כדאי להתנהג כרומאי…

חשמליות (Tram)

החשמליות של רומא בדרך כלל נקיות יותר מהאוטובוסים ונחשבות בעיני רבים גם לרומנטיות יותר. עם זאת, יש רק שישה קווים, והעובדה שרשת החשמליות לא מגיעה למרכז העיר הופכת אותה לפחות מושכת עבור המבקרים בה. למרות שזאת אופציה פחות מומלצת עבור תיירים, נוח מאוד להשתמש בחשמלית כדי להגיע לשכונה הנפלאה והמאוד מעניינת Trastavera. החשמליות פעילות במקביל לשעות הפעילות של האוטובוסים מ-5 וחצי בבוקר ועד חצות.

מוניות

למרבה הצער, יש מוניטין רע לנהגי המוניות ברומא. הרבה מהתיירים והמקומיים משלמים תעריף גבוה יותר ונופלים למעשי מרמה של הנהגים. כמו כן, מחירי הנסיעה ברומא, נחשבים גבוהים למדי בהשוואה לערים אירופאיות אחרות. משום כך האופציה הזאת היא פחות מומלצת, אבל אם כבר משתמשים במוניות חשוב לבדוק שמדובר במונית רשמית (בצבע לבן, בעלות הכיתוב Taxi) או להזמין מונית מחברת מוניות מהימנה. עדיף לקבוע את מחיר הנסיעה מראש או להפעיל מונה.

טוסטוסים ואופניים

כדי לחוות את רומא בצורה הטובה והאותנטית ביותר, מומלץ מאוד לעשות את זה כמו המקומיים. בגלל שהתנועה ברומא צפופה והכבישים צרים כמות הטוסטוסים ברומא היא אדירה. מאוד קל למצוא ברחבי העיר עשרות חנויות שמאפשרות השכרת קטנוע בתעריף יומי / שבועי, ואחרי ששכרתם אחד כל שנותר הוא לרכוב בזהירות בין רחובות העיר והמכוניות הרבות שנעות לאורכם.  

אופניים – בדומה להרבה  בירות אירופיות, רוכבי אופניים ברומא הם חלק בלתי נפרד מהנוף העירוני. יש ברומא גם עמדות להשכרת אופניים לפי שעה, והשימוש בהם מוגבל ליום אחד, כאשר בכל יום יש להחזיר את האופניים לאחת מעמדות ההשכרה. כדי לשכור את האופניים יש לרכוש כרטיס שימוש אותו טוענים בכסף, כשהעלות המינימלית להטענה היא 5 אירו. אופניים היא דרך נפלאה להכיר את העיר וגם להשיג כושר "על- הדרך". 

אז מה היה לנו עד עכשיו?

פשוט מדריכים

כל מה שרציתם לדעת על איטליה

מדריכים נוספים על

יום ה' – 18 לנובמבר , 2021
מחפשים מלון ברומא לירח דבש? המבחר עשוי להיות מעט מבלבל, אז עשינו את העבודה בשבילכם
פשוט איטליה
יום ה' – 25 לנובמבר , 2021
רשימת המזרקות הכי יפות והכי מיוחדות שאסור לכם להחמיץ בביקור ברומא
פשוט איטליה
יום ג' – 19 לנובמבר , 2019
מורה נבוכים לאחד המקומות המושלמים בעולם כולו לירח דבש רומנטי
פשוט איטליה
שווקים ברומא
יום ה' – 15 ליולי , 2021
אוכל, בגדים, חפצי אמנות, מזכרות, תמונות ואפילו בעלי חיים – בקיצור, השווקים של רומא
פשוט איטליה
travel insurance rome
יום ש' – 29 לאוגוסט , 2020
ברומא התנהגו כרומאים, ולרומא אל תיסעו ללא ביטוח נסיעות. זה פשוט לא שווה את הסיכון
פשוט איטליה
יום א' – 15 למרץ , 2020
המקומות השווים ביותר שרומא מציעה לכם בגזרת השופינג – וזה לא מעט בכלל
פשוט איטליה
יום ה' – 18 לנובמבר , 2021
מחפשים מלונות ברומא עם ילדים, שמתאימים לאירוח כל המשפחה? כל הפרטים לפניכם
פשוט איטליה
טיולי יום ברומא
יום ב' – 27 ליולי , 2020
למרות שרומא היא אחת הערים המעניינות בעולם, גם מחוצה לה ובסביבתה יש מה לראות. הנה מספר המלצות שבהחלט שוות יום טיול אחד
פשוט איטליה
LE MERIDIEN VISCONTI ROME
יום ה' – 18 לנובמבר , 2021
מלונות שנבחרו בקפידה על ידי צוות פשוט איטליה, לאחר סינון מוקפד של מלונות עם אלפי חוות דעת וביקורות מעולות
פשוט איטליה
יום ה' – 25 לנובמבר , 2021
בכוס או בגביע? הגלידריות הכי שוות בעיר הכי שווה לאכול בה גלידה. סליחה, ג'לטו
פשוט איטליה
יום ה' – 25 לנובמבר , 2021
אתרי חובה לביקור ברומא – כאלה שאם תחזרו מרומא בלי לבקר בהם, יש שיגידו שזה לא נחשב שביקרתם ברומא
פשוט איטליה
יום ה' – 25 לנובמבר , 2021
רשימת בתי הקפה (וגם בית תה אחד) הטובים ביותר ברומא שלא כדאי לפספס
פשוט איטליה
יום ד' – 11 לדצמבר , 2019
כל הדרכים מובילות לחופשה ברומא! מחופשה סוערת ומלאת אטרקציות ובילויים ועד חופשה שקטה ורומנטית.
פשוט איטליה
יום ה' – 25 לנובמבר , 2021
אם אתם ינשופי לילה, תמצאו ברומא חיי לילה עשירים עם שפע מקומות ליהנות בהם ולהכיר צעירים מכל קצוות תבל
פשוט איטליה
יום ה' – 18 לנובמבר , 2021
מלונות מומלצים במרכז רומא, בכל הרמות, שקיבלו ביקורות גבוהות במיוחד וחוות דעת חיוביות מאלפי אורחים. הקדימו להזמין!
פשוט איטליה
יום ד' – 17 לנובמבר , 2021
טיול של שבוע ברומא בלי להרגיש ש"מיציתם", יחד עם טיפים חשובים להוזלת עלויות
פשוט איטליה

מדריכים נוספים בנושא

טיסות לאיטליה
יום א' – 30 לאוגוסט , 2020
טיסות במחיר משתלם לארץ המגף. ממש כדאי לסגור מראש כמה שיותר מוקדם, כדי לא לשלם יותר
פשוט איטליה
יום ג' – 17 לדצמבר , 2019
כל הדרכים מובילות לרומא. וגם למילאנו. ונאפולי. בקיצור – כל האפשרויות להתנייד ממקום למקום בארץ המגף
פשוט איטליה
יום ב' – 30 לדצמבר , 2019
השכרת רכב באיטליה היא פשוטה וזמינה בכל עיר אליה תגיעו, אבל לפני זה קבלו כמה טיפים הכרחיים.
פשוט איטליה

וזה ממש לא הכל...