פשוט איטליה

קריית הוותיקן

Vatican City

רובע / שכונה: קריית הוותיקן

מוזר לחשוב שאחד המקומות החזקים והמשפיעים ביותר בעולם המודרני משתרע על שטח של 0.44 קמ"ר בסך הכול. קריית הוותיקן היא המדינה הקטנה ביותר בעולם – גרים פה קצת פחות מאלף איש ואפיפיור אחד, אך היא מחזיקה באוצרות אמנותיים ותרבותיים בעלי ערך מונומנטלי ובכמה מיצירות האמנות החשובות ביותר בעולם ובראשן הקפלה הסיסטינית. 

קריית הוותיקן שוכנת במרכז רומא, מערבית לנהר הטיבר, וקל מאוד להגיע אליה בתחבורה ציבורית (מטרו ואוטובוסים). 

מה יש לראות בוותיקן?

מכיוון שהוותיקן משתרע על פני שטח קטן יחסית, אין ממש אפשרות לפספס את האתרים בו. כיכר ובזיליקת פטרוס הקדוש נמצאות בכניסה לקריית הוותיקן והן מרהיבות ביופיין. בזיליקת פטרוס הקדוש היא הכנסייה הגדולה וכנראה גם החשובה ביותר בעולם, מכיוון שהיא משמשת כמקום קבורתו של הקדוש הנ"ל, שהיה הראשון שהכריז על ישו כמשיח. הבזיליקה מאכסנת כמה מיצירות הרנסאנס היפות והחשובות ביותר כמו פסל הפייטה של מיכאלנג'לו.

מוזיאון הוותיקן הוא אחד המוזיאונים הגדולים והפופולריים ביותר בעולם והוא מורכב מלא פחות מ-14,000 חדרים בהם מוצגות יצירות אמנות היסטוריות בעלות חשיבות ראשונה במעלה. העושר הבלתי נתפס הזה לא מאפשר לבקר בכל אחד מהחדרים בביקור אחד ולכן אם אתם מגיעים במיוחד כדי לחזות בכמה יצירות מסוימות, כדאי לתכנן מסלול מראש. 

תוכלו לחזות בציורים של האמנים הדגולים ביותר כמו רפאל, דה וינצ'י קאראווג'ו ועוד בגלריית הציורים, ללמוד על רומא העתיקה במוזיאון גרגוריאנו אטרוסקו ולחזות ביצירות מצריות עתיקות בנות 5,000 שנים במוזיאון גרגוריאנו אג'יציו. האתר החשוב ביותר במוזיאון הוותיקן הוא הקפלה הסיסטינית, שעל התקרה שלה ציירו מיכאלנג'לו ותלמידיו את יצירת בריאת האדם – אחת היצירות הדתיות החשובות ביותר בעולם.  

מה חשוב לדעת?

הכניסה לוותיקן אינה מהירה ורצוי שתגיעו מוכנים לבילוי של שעה אחת לפחות בתור. בעונות המתוירות ההמתנה מגיעה גם לשעתיים ויותר. הצטיידו מראש בכרטיס למוזיאונים כדי שתוכלו לדלג על התורים. שימו לב כי כרטיס רומא פאס, שמעניק כניסה משולבת למגוון אטרקציות ברומא, אינו תקף בוותיקן מהסיבה הפשוטה שהוותיקן אמנם שוכן בלב רומא, אך הוא אינו חלק ממנה.

מומלץ להקדיש לביקור בוותיקן לפחות 4 שעות (אולי קצת פחות אם אתם לא חובבי אמנות גדולים) ולהגיע עם בקבוק מים, נעליים ובגדים נוחים. שימו לב כי גברים ונשים כאחד מתבקשים להיכנס לוותיקן בלבוש צנוע (חולצות ושמלות עם שרוולים, חצאיות ושמלות מתחת לגובה הברך). אסור בתכלית האיסור להשתמש בפלאש בעת הצילום ובקפלה הסיסטנית לא ניתן לצלם ולהכניס טלפונים ניידים כלל.

אלי מיכאלי

סוג אטרקציה

אתר היסטורי ומוזיאונים

פעילות פיזית

הרבה הליכה

מתאים לילדים

כן

רמת מחירים

$$$

WIFI

לא

הזמנה מראש

כן

טלפון

+39 06 69884676‎
+39 06 69883145‎

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

מוזיאון המאפשרים לילדים ללמוד עובדות חיים מעניינות, נושאים סביבתיים ופעילויות מעולם המבוגרים

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מספר מוזיאונים בהם גלריות ותערוכות המציגות פרטי אמנות נדירים בלמעלה מעשרת אלפים חדרים שונים

סוג אטרקציה

מוזיאון, ארמון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מוזיאון הנמצא בתוך ארמון ברבריני בו מציגה הגלריה הלאומית האיטלקית לאמנות עתיקה את אוספיה

סוג אטרקציה

כנסייה

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

כנסייה אשר שוכנת בוותיקן בה נערך הטקס המפורסם הקרוי "קונקלווה" בו נבחר האפיפיור