תחבורה והתניידות באיטליה

תחבורה והתניידות באיטליה
תחבורה והתניידות באיטליה

איטליה היא מדינה המציעה שפע של אטרקציות ושירותים משלימים לתיירים, הגודשים אותה בהמוניהם מדי שנה. האטרקציות והשירותים לתייר באיטליה מאופיינים ברמה גבוהה ובידידותיות למשתמש – שירותי לינה, מידע, אוכל וגם התחבורה הציבורית באיטליה לא נופלת מהם באיכותה. 

זה נכון כי באתרים רבים באיטליה הכניסה לרכבים פרטיים אסורה ובערים רבות קל ונוח יותר להתנייד ברגל, או באופניים, אך במעברים מעיר לעיר, או מאזור לאזור, אם בטיסות פנים, ברכבת, באוטובוס או ברכב שכור הדוהר על האוטוסטרדות הבין עירוניות – איטליה תמיד מציעה שירות ראוי כיאה למדינה מערב אירופאית מובילה.

אמצעי התחבורה באיטליה נחלקים לאמצעי תחבורה כלליים ועיקריים, אמצעי תחבורה עירוניים, העשויים להשתנות מעיר אחת לאחרת ואמצעי תחבורה ארציים, בהם כבישים, רכבות, נמלי תעופה, נמלי ים ועוד.

נסיעה ברכב שכור באוטוסטרדות בין עירוניות באיטליה

נסיעה ברכב שכור בין יעדי הטיול השונים בתוך איטליה יכולה להיות חוויה נהדרת, במהלכה תחלפו בין נופים נפלאים ואוטוסטרדות מהירות, אך מומלץ להשתמש ברכב שכור רק לנסיעות בינעירוניות באיטליה, במיוחד באזורים הכפריים במדינה, מפני שבמרכזי הערים הגדולות קשה מאוד לנהוג.

כבישים בין עירוניים ואוטוסטרדות גדולות, נפרשות לאורכה ולרוחבה של איטליה ומאפשרות לנוסעים במדינה לעבור בנוחות ובקלות בין החלקים השונים של המדינה הגדולה. חלק מהכבישים הבין עירוניים הם כבישים ציבוריים וחלקם כבישי אגרה פרטיים. 

כדי לדעת אם אתם בדרככם לכביש אגרה, או בתוכו – תצטרכו לשים לב בסימונים ובשלטים: כבישי אגרה יסומנו באות A ולצידה מספר, המציין את המיקום של הכביש ואת היעד אליו הוא מוביל. למשל האוטוסטרדה המחברת בין נאפולי למילאנו מסומנת A1, אך הדרך המחברת את מילאנו לג’נובה נקראת A7 וכך הלאה.

כבישים ציבוריים, יסומנו תמיד באותיות אחרות וברוב המקרים יתחילו באות S, אך במרבית המקרים נוח ויעיל יותר לנסוע בכבישי האגרה, כשנוסעים באיטליה ברכב שכור. 

כמה דברים שחשוב לדעת על נסיעה בכבישי איטליה:

 • המהירות המותרת בכבישי האגרה באיטליה היא בין 130 ל-150 קמ”ש, כאשר בכבישים הבין עירוניים הציבוריים היא מתחילה ב-70 ומגיעה עד 110 קמ”ש.
 • מצלמות אכיפה מוצבות בכבישים והקנסות על נסיעה במהירות גבוהה מן המותר הם גבוהים מאוד.
 • ניתן לשלם בכבישי האגרה במזומן, או ע”י כרטיס מגנטי. כל ביתן אגרה מסומן בשלט המציין את אופן התשלום המקובל בו. אמצעי התשלום המקובל והנוח לתיירים הוא לרוב מזומן.
 • עלויות הנסיעה בכבישי האגרה הן יחסית גבוהות ויכולות להגיע ל-15 יורו לכל 400 קילומטרים.
 • כבישי האגרה מספקים שפע של תחנות עצירה לכל צורך – לתדלוק, או התרעננות וחלקן מצוידות גם בטלפון למקרי חירום. 
 • סימון כיוון הנסיעה של הכבישים שונה מאשר בישראל ובמקום סימון עם חץ המורה על כיוון התנועה, תוכלו לראות בכבישים הבין עירוניים את שם היעד כתוב על גבי הכביש. למשל בכביש המוביל למילאנו, תראו את  השם “מילאנו” כתוב על הכביש באותיות גדולות.
 • ביעדי תיירות רבים באיטליה לא מאפשרים כלל כניסה עם רכב וחשוב לתכנן מראש את הנסיעות בהתאם לנתון הזה.
 • רישיון הנהיגה הישראלי תקף באיטליה למשך שנה ותוכלו להשתמש בו במהלך הטיול, אך חשוב לשאת אותו תמיד אתכם.

הרכבת – אמצעי התחבורה האהוב ביותר על האיטלקים

רכבות הן אמצעי התחבורה המקובל והנהוג ביותר במדינה. איטליה בורכה ברשת מסועפת של קווי רכבת, המאפשרים נסיעה כמעט מכל נקודה לכל נקודה במדינה והרכבות הן אמצעי התחבורה האהוב על האיטלקים ומשרתות מעל 600 מיליון נוסעים בשנה. 

שירותי הרכבות באיטליה מופעלים על ידי חברה מרכזית אחת ועוד מספר חברות קטנות ואזוריות, הפועלות בחלקים מסוימים בלבד. קיימות 3 רמות שירות לנוסעים עם החברה המרכזית:

 1. רכבות ה”יורוסטאר” – מקשרות בין 120 הערים החשובות והגדולות באיטליה באמצעות מסילות רכבת נוחות, מודרניות ומתוחזקות היטב. השירות מצטיין בדיוק ובמהירות (מגיע למהירות של כ-300 קמ”ש!!!) ונוח מאוד להשתמש בו, אך הוא גם היקר מבין סוגי השירות השונים.
 2. רכבות “אינטרסיטי” ו”יורוסיטי” – רכבות לנסיעה בקווים ארוכים, חדשות ממוזגות ונוחות, עם תאי ישיבה המיועדים לשישה נוסעים בכל תא. רכבות היורוסיטי יוצאות גם אל מחוץ לאיטליה למדינות השכנות ומציעות נסיעה נוחה במחירים יחסית נמוכים.
 3. רכבות “ריג’יונאלה” ו”אינטר-ריג’יונאלה” – רכבות פרבריות המסיעות את הנוסעים בין המחוזות השונים באיטליה, מתאפיינות בקווי נסיעה קצרים ותחנות עצירה מרובות והן מציעות את האפשרות הזולה ביותר לנסיעה ברכבת באיטליה.

כמה דברים שחשוב לדעת על נסיעות ברכבת באיטליה:

 • את הכרטיסים לרכבת ניתן לרכוש בתחנות הרכבת, באשנבי הכרטיסים וגם באמצעות המכונות האוטומטיות למכירת כרטיסים, כמו בישראל.
 • עובדי הדלפקים עונדים תגים עם דגלי מדינות, המעידים על השפות שהם דוברים, כך שכל תייר יוכל למצוא בקלות את הנציג שדובר את שפתו ולהיעזר בקלות בשירותיו. עברית כנראה שלא תמצאו, אבל אנגלית בהחלט כן.
 • ניתן להשתמש בכרטיס שקניתם עד 3 חודשים ממועד הרכישה ובלבד שהנסיעה שלכם היא באותו האזור של הנסיעה המקורית שעבורה קניתם את הכרטיס. אתם יכולים לבחור יעד אחר לנסיעה בתנאי שהוא נמצא במרחק זהה לזה של היעד המקורי.
 • יש לנקב את הכרטיס אצל הכרטיסן לפני העליה על הרכבת ומרגע זה יעמדו לרשותכם לא יותר מ-6 שעות עד שתוקף הכרטיס יפוג ואז אתם עלולים להיקנס על שימוש בכרטיס לא תקף.
 • מחלקות ברכבת – מחלקה ראשונה היא כמובן יקרה יותר, אך גם נקיה ונוחה יותר ותמיד יימצא בה מקום לשבת.
 • לנסיעות ארוכות מומלץ לרכוש כרטיס לרכבת אינטרסיטי עם תוספת מקום שמור.
 • לרכבת היורוסטאר – מומלץ לרכוש כרטיס כמה ימים מראש, לפני שהקו יתמלא בנוסעים.
 • ניתן לנסוע ברכבת מאיטליה לארצות השכנות, כמו אוסטריה, צרפת, גרמניה, שווייץ, בלגיה ועוד, ברכבות היוצאות ליעדים אלה מדי יום.

נמלי תעופה וטיסות פנים ארציות

לא פחות מ-69 נמלי תעופה מפוזרים ברחבי איטליה. חלקם מרכזיים ופעילים מאוד ומציעים טיסות יומיומיות לאזורים שונים ברחבי המדינה.

נמלי התעופה הבינלאומיים המרכזיים של איטליה הם נמל התעופה ע”ש ליאונרדו דה וינצ’י, הידוע גם בשם פיומיצ’ינו, הממוקם ברומא הבירה ועוד נמל תעופה בינלאומי אחד, הממוקם במילאנו ושמו מלפנסה.

טיסות מישראל לאיטליה עשויות לנחות באחד משני נמלי התעופה האלה.

יחד עם שני נמלי התעופה הבינלאומיים המרכזיים של איטליה, יש עוד כמה נמלי תעופה קטנים, המספקים מענה לטיסות בינלאומיות וטיסות צ’רטר מישראל לפעמים נוחתות באחדים מהם. בין נמלי התעופה האלה אפשר למצוא את מילאנו לינטה, ורונה, ונציה, טורינו, ג’נובה, רומא צ’אמפינו, פירנצה, בולוניה, פיזה ועוד.

טיסות פנים יוצאות באופן יומי מנמלי תעופה רבים ברחבי המדינה ומציעות אמצעי תחבורה נוסף, המתאים למי שאין בידיו זמן רב לטיול ורוצה להגיע במהרה מיעד ליעד, או פשוט להתפנק ולחסוך את זמן הנסיעה. 

אמצעי תחבורה בתוך הערים והאזורים המתוירים באיטליה 

כל אחת מערי איטליה, עשויה להציע סגנון שונה של תחבורה, או אמצעי תחבורה שונים הפועלים בה ביתר יעילות בגלל תנאים שונים הקיימים בעיר. חלק מהערים באיטליה אינן מאפשרות כניסת רכבים פרטיים כלל ולכם חשוב להכיר את האפשרויות השונות:

תחבורה בתוך רומא

עיר הבירה רומא, מלאה באטרקציות תיירותיות מכל הסוגים וגדושה בתיירים כמעט לאורך כל השנה. יש בה אתרים היסטוריים לצד מוזיאוני אומנות, אתרים דתיים חשובים, בראשם הוותיקן וגם מסעדות מצוינות עם אוכל אופייני לרומא. תחבורה ברומא מתאימה לסגנון החיים של הרומאים ולמבנה העיר.

בתוך רומא יש 3 אמצעי תחבורה מרכזיים – רכבת תחתית, חשמלית ואוטובוסים. כולם מפעילים על ידי חברה אחת ולכן אפשר לרכוש כרטיס יומי, או מנוי שבועי ואפילו חודשי ושנתי, שישרת אתכם בכל אמצעי התחבורה בתוך העיר.

לנסיעה מהירה, מומלץ להשתמש ברכבת התחתית דווקא, המציעה שני קווים שונים החולפים בעיר.

רוב הטיסות מישראל מגיעות לשדה התעופה המרכזי (וגם הגדול יותר) של רומא – לאונרדו דה-וינצ’י (פיומיצ’ינו), השוכן כ-30 ק”מ דרומית מערבית לרומא, וממנו אפשר לנסוע ברכבת אקספרס ישירה אל תחנת הרכבת טרמיני, שהיא תחנה מרכזית וממוקמת באזור מרכזי של העיר. מחיר הנסיעה הוא 8 אירו וחצי ותדירות הרכבות היא בערך כל חצי שעה.

מי שמעדיף אמצעי תחבורה פרטי ונוח, יכול לנסוע במונית, מתחנת המוניות הנמצאת מחוץ לאולם הנוסעים בשדה התעופה, אך חשוב לזכור שמדובר בנסיעה יקרה במיוחד ועל מחיר הנסיעה הבסיסי יש תוספת מטען ותוספת לילה למגיעים בלילה.

לנוחתים ברומא בנמל התעופה צ’אמפינו, יש אפשרות לנסוע באוטובוס אל תחנת רכבת אנאגנינה וממנה לנסוע ברכבת אל תחנת טרמיני המרכזית.

למטיילים ברומא מומלץ באופן גורף לטייל בעיקר ברגל, במסלולים יומיים מתוכננים מראש וליהנות משלל אתרים היסטוריים, יצירות אמנות, דוכני אוכל רחוב, מסעדות ובתי קפה, הפזורים ממש על כל צעד ושעל ברחבי העיר. הקרבה הגדולה בין האטרקציות המרכזיות של העיר, כמו הקולוסאום, הפורום והפנתאון, הופכת את הטיול הרגלי בעיר לנוח ופרקטי וגם מענג ומעניין.

תחבורה בתוך מילאנו

מילאנו נחשב לאחת מבירות האופנה בעולם ומדי שנה נערך בה שבוע האופנה, שנחשב לאירוע שנתי חשוב ומשפיע. בהתאם למעמדה, קיבלה מילאנו נמל תעופה מודרני, חדיש, מושקע ומשוכלל, שעומד בשורה הראשונה עם נמלי התעופה המתקדמים בעולם ושמו מלפנסה. 

בתוך מילאנו אפשר לנסוע ברכבת תחתית, או בחשמלית, הנקראת גם “טראם”, ואוטובוסים. 

ברכבת התחתית יש 4 קווים שונים העוצרים ב-87 תחנות שונות ברחבי העיר והיא אמצעי תחבורה יעיל ונוח מאוד.

אפשר לרכוש כרטיס יומי, או שבועי ואף חודשי ושנתי, המספק תנועה חופשית בכל אמצעי התחבורה של העיר.

ניתן לנסוע ברכבת ישירה מנמל התעופה מלפנסה אל תחנת הרכבת המרכזית של מילאנו, בנסיעה הנמשכת 40 דקות ומחירה 8 אירו. תדירות הרכבות היוצאות מנמל התעופה אל מילאנו היא כל חצי שעה בערך וכדאי לבדוק בלוח הזמנים את זמני הנסיעה המתוכננים.

למילאנו אפשר להגיע מנמל התעופה גם באמצעות שירות אוטובוסים, המציע תדירות של כל 15 דקות ולוקח את הנוסעים הישר לתחנת הרכבת המרכזית של העיר. הנסיעה אורכת 50 דקות בקירוב ומחירה 5 אירו.

נסיעה במונית מנמל התעופה למרכז העיר תעלה קרוב ל-80 אירו.

מי שנוחת במילאנו, יכול בקלות לנסוע ממנה ליעדים אחרים ברחבי צפון איטליה באמצעות קווי אוטובוס ישירים ונוחים.

נמל התעופה השני של מילאנו נקרא לינטה וממנו אפשר לנסוע אל מרכז העיר באוטובוס, או במונית, שמחירה יהיה קרוב ל-15 אירו.

קיים גם נמל תעופה שלישי במילאנו –  ברגמו אוריו אל סריו – והוא משרת בעיקר טיסות פנים, או טיסות לואו קוסט בינלאומיות. רכבת ישירה בין נמל התעופה לעיר אפשר לתפוס בכל חצי שעה ומחירה 6 אירו.

תחבורה בתוך ונציה

ונציה, עיר התעלות, היא אחת מהערים המתוירות ביותר בעולם ותושביה מתקשים להתמודד עם עומס התיירים הקבוע הפוקד את העיר. מסיבה זו וגם בגלל התעלות הרבות העוברות בתוך העיר, אם אתם מטיילים בוונציה, קחו בחשבון שלא תוכלו להיכנס אליה עם רכב ובכל מקרה, סביר להניח שכתיירים בעיר המיוחדת הזו – יהיה לכם יותר מעניין ומהנה להשתמש באמצעי התחבורה המקובל בין התעלות בעיר – הגונדולות וסירות האוטובוס.

נמל התעופה של ונציה – מרקו פולו – שוכן כ-12 ק”מ ממרכז העיר ואפשר להגיע אליו גם בטיסת צ’רטר ישירה מתל אביב. מנמל התעופה תוכלו להגיע אל העיר באוטובוס בנסיעה של כ-20 דקות, שמחירה 3 אירו.

אוטובוס סירה – מקשר בין התעלות הרבות החוצות את העיר ומשמש אמצעי תחבורה מרכזי ומקובל. מחיר כרטיס בודד 3 אירו וכרטיס יומי עולה 10 אירו.

תחבורה בחבל טוסקנה

איזור טוסקנה הכפרי עשיר בכרמים הפזורים על פני גבעות מוריקות ומטעי זיתים, מהם מפיקים שמן זית משובח. אחוזות כפריות יפות שאפשר ללון בהן הופכות את חבל הארץ היפה הזה לאטרקציה המיתי ומלבבת במיוחד וכיאה לטיול באזור כפרי, ההמלצה הגורפת בטוסקנה היא לטייל ברכב שכור, אבל רק עד שתחליטו להגיע לאחת הערים.

ערי טוסקנה, בתוכן גם פירנצה, מרוכזות סביב אזור  קטן יחסית, לכן אין ממש צורך בתחבורה ציבורית. אבל בתוך הערים – פיזה, לוקה, סיינה ופירנצה – יש בדרך כלל תחבורה ציבורית יעילה ונוחה ואפשר גם לטייל בהן ברגל, סביב האזורים המתוירים, הקטנים יחסית.

תחבורה בתוך פיזה

פיזה מפורסמת בעיקר בגלל המגדל הנטוי שלה, אבל אם אתם מתכננים לטייל לשם אתם ודאי יודעים שהמגדל הוא רק חלק מהפיאצה די מיראקולי, שנחשבה למרכז חשוב לאמנות בימי הביניים וכיום קיבלה מעמד של אתר מורשת עולמית של אונסק”ו.

שדה התעופה של פיזה קרוי על שם המדען המפורסם גלילאו גליליי, שבילה בפיזה את רוב חייו והוא ממוקם כשני ק”מ מפיזה. הנמל משרת טיסות בינלאומיות, ביניהן גם טיסות מתל אביב וטיסות לואו קוסט מרחבי אירופה.

אפשר להגיע מנמל התעופה למרכז העיר פיזה ברכבת במחיר אירו אחד, או לפירנצה במחיר 10 אירו.

אמצעי התחבורה העיקריים בעיר הם מוניות ואוטובוסים. רכבות מגיעות לפיזה כמעט מכל חלקי איטליה.

רכב שכור – מותר להיכנס אל פיזה עם רכב, אם כי נוח ומומלץ יותר לנוע בתוכה ברגל. חשוב להקפיד על חניה לפי החוק כדי להימנע מקנסות ומגרירה ולשים לב לאזורים שאליהם אסורה הכניסה עם רכב – שוב, כדי להימנע מקנסות.

תחבורה באזור אגם גארדה – אמצעי תחבורה למטיילים עם ילדים ובכלל

אזור אגם גארדה מלא באטרקציות מכל הסוגים והפך עם השנים לאזור מתויר מאוד באיטליה וחביב בעיקר על משפחות מטיילות עם הילדים. נוסף על אינספור אטרקציות מלהיבות ומרגשות, האזור מציע שפע של שירותים לתיירים, החל בלינה ומסעדות וכלה בתחנות מידע לתייר ומגוון אמצעי תחבורה.

הדרך הנוחה והמקובלת לנוע ברחבי האזור, בייחוד למשפחות עם ילדים היא באמצעות רכב שכור, אך ללא ספק רכב הוא האופציה היקרה ביותר מבין האפשרויות הקיימות. חשוב לדעת שלא בכל מקום תמצאו בקלות מקום חניה מוסדר ובחלק מהמקומות החניה תהיה בתשלום בלבד. בנוסף, כמו בחלקים רבים באיטליה, לא כל מקום באזור האגם מתיר כניסת רכבים ובמקרים מסוימים עדיף לנסוע בתחבורה ציבורית כדי לחסוך בעלויות הדלק הגבוהות.

שייט במעבורת בין העיירות השונות שסביב לאגם מספק אפשרות נוחה ומהירה להגיע מנקודה לנקודה ולעתים גם זולה יותר מנסיעה ברכב הפרטי.

נסיעה באוטובוס היא האפשרות המקובלת והזולה ביותר לתחבורה באזור האגם, אך לא כל חלקי האזור נגישים לאוטובוסים וחשוב לברר מראש עד לאיזו נקודה תוכלו להגיע.

רכבת – אפשר להגיע ברכבת לאזור אגם גארדה מכל אחת מהערים הגדולות של איטליה ולנסוע לאחת מתחנות הרכבת של האזור – פסקיירה דל גארדה, או דסנזאנו דל גארדה.

נמלי תעופה נוספים שכדאי להכיר באיטליה

נמלי תעופה נוספים המציעים טיסות פנים ארציות ומהם אפשר להגיע באמצעי תחבורה שונים אל מרכזי הערים. נמצאים גם בערים ורונה, פירנצה, ג’נובה, טורינו ועוד. 

נמל התעופה פונטה רייזי, הממוקם בפאלרמו, הוא נמל התעופה המרכזי של האי סיציליה ונותן מענה לתיירים המעוניינים להגיע למרכז, או לצפון האי. 

נסיעה של כ-15 קילומטרים לכיוון מזרח תיקח אתכם למרכז העיר. תוכלו לבחור בין נסיעה ברכבת תחתית, במחיר של כ-5 אירו, ברכבות היוצאות בתדירות של פעם בחצי שעה, או בנסיעה באוטובוס, שתימשך כ-50 דקות ותעלה לכם כ-5 אירו.

אמצעי תחבורה נוספים בסיציליה

רכבות – פועלות בין כל הערים המרכזיות באי, אך לרוב הן פועלות במתכונת של מאסף ונוסעות לאט. חלק מתחנות הרכבת באי מציעות נסיעה אל היבשת על ידי נסיעה במעבורת.

אוטובוסים – ידועים כאמצעי התחבורה הנוח והיעיל ביותר באי. פועלים ברחבי האי קווי אוטובוס מרכזיים, המחברים בין הערים השונות ובים החופים היפים.

נסיעה ברכב שכור – נחשבת לאמצעי התחבורה הנוח והמועדף על ידי תיירים באי. אפשר להשכיר רכב בנקודות רבות לאורך האי ולהיות מופתעים לטובה מתשתית הכבישים האיכותית של האי, או להיות מופתעים לרעה מתרבות הנהיגה הפרועה לעיתים של הנהגים המקומיים.

סיציליה מחוברת לאיים האיאוליים הסמוכים אליה באמצעות קווים סדירים של מעבורת, המציעים גם שייט מוסדר אל נאפולי למשל. המעבורות פועלות בתדירות נמוכה יחסית ולכן חשוב לברר מראש את זמני השייט הרלוונטיים.

נמלי ים ומעבורות ברחבי איטליה

נמלים רבים באיטליה מציעים שירות מעבורת למדינות שכנות מעבר לים התיכון. גם בתוך הגבולות המדיניים של איטליה, קיימים 60 איים ויש ביניהם תחבורה שוטפת, למרות שרובם אינם מיושבים. קווי המעבורת מאפשרים שייט נוח, יעיל וזול יחסית ואפשר אפילו להשיט בהם את הרכב הפרטי ולהמשיך איתו ליעד הבא בטיול.

בין היתר, תוכלו לשוט במעבורת מנמלי הים הנמצאים בערים: ג’נובה, נאפולי, בארי, ונציה ועוד.

איטליה – תחבורה מגוונת ואיכותית

איטליה, שאחד מהמאפיינים הבולטים שלה הוא השירותים הנגישים והמגוונים המוצעים לתיירים, מצטיינת גם בהיצע גדול של אמצעי תחבורה, שבדרך כלל מגיעים בתדירות גבוהה, מדייקים בזמני ההגעה, מציעים מגוון מחירים ומאפשרים לכל אחד למצוא אמצעי תחבורה המתאים לתקציב שלו.

מומלץ לתכנן מראש את הנסיעות לאורך הטיול ולרכוש כרטיסי נסיעה מוזלים – יומיים או שבועיים, בהתאם לצורך שלכם –  שיאפשרו לכם לנסוע באופן חופשי בכל אמצעי התחבורה הזמינים באזור שבו בחרתם לטייל.

נסיעה טובה!

אז מה היה לנו עד עכשיו?

פשוט מדריכים

כל מה שרציתם לדעת על איטליה

מדריכים נוספים על איטליה

יום א’ – 30 לאוגוסט , 2020
טיסות במחיר משתלם לארץ המגף. ממש כדאי לסגור מראש כמה שיותר מוקדם, כדי לא לשלם יותר
יום ה’ – 15 ליולי , 2021
קבלו ארבעה אירועים שאסור לכם לפספס בטוסקנה, לא משנה באיזו עונה תגיעו אליה
יום ג’ – 17 לדצמבר , 2019
איטליה לא זולה, אבל ניתן לטייל בה גם בתקציב נמוך – כל העלויות של טיול לאיטליה

מדריכים נוספים בנושא

יום א’ – 30 לאוגוסט , 2020
טיסות במחיר משתלם לארץ המגף. ממש כדאי לסגור מראש כמה שיותר מוקדם, כדי לא לשלם יותר
יום ב’ – 30 לדצמבר , 2019
השכרת רכב באיטליה היא פשוטה וזמינה בכל עיר אליה תגיעו, אבל לפני זה קבלו כמה טיפים הכרחיים.
יום ב’ – 30 לדצמבר , 2019
רומא היא עיר צפופה ועמוסה אבל האפשרויות להתנייד בה הן מגוונות. הנה כולן, אחת אחרי השניה

וזה ממש לא הכל...