5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

פסטיבלים ואירועים באיטליה

פסטיבלים ואירועים באיטליה
פסטיבלים ואירועים באיטליה

איטליה, כך נדמה, היא ארץ שנוצרה למען תיירים. מלבד יופיה המופלא, האוכל המסורתי שכבש את העולם, היסטוריה מפוארת ומרכז הדת המונותאיסטית הגדולה בעולם, איטליה מציעה גם שפע בלתי נתפס של אטרקציות מכל הסוגים, חלקן נועדו במיוחד לתיירים וחלקן פשוט מתקיימות באופן קבוע כבר מאות שנים, אך הפכו למוקד משיכה גם להמוני התיירים הפוקדים מדי שנה את ארץ המגף.

הדבר נכון גם לגבי פסטיבלים ואירועים שנתיים, המתקיימים באופן קבוע, לפי המסורת, כמו שהאיטלקים אוהבים, לכל אורך השנה, מספקים עניין, סיבה למסיבה וגם מושכים המוני תיירים. האיטלקים אוהבים לחגוג ולארח וכך קורה שאפשר למצוא ממש בכל חלקי המדינה פסטיבלים וחגיגות שונות, בכל אחת מעונות השנה, חלקן מפורסמות יותר וחלקן פחות, אך כולן מרהיבות וססגוניות, מעניינות וטעימות.

Carnevale di Acireale
תמונה מתוך קרנבל אסיריאל (Acireale) בסיציליה (צילום: Effems)

חורף

קרנבל אסיריאל (Acireale) בסיציליה – Carnevale di Acireale

העיירה הסיציליאנית הקטנה הופכת מדי שנה בחודש ינואר למוקד התרחשות של הקרנבל הגדול והעתיק ביותר בסיציליה.

מה עושים: המבקרים בקרנבל יכולים ליהנות מתהלוכה מרשימה של משאיות מקושטות פרחים ססגוניים, עליהן עומדים ליצנים ומשליכים פרחים לעבר הקהל. האירוע כולו מתקיים בליווי מוזיקה מסורתית ואווירת קרנבל שאי אפשר לטעות בה, אך למעשה במקור האירוע היה מעין מפגש שנתי בין האצילים לפשוטי העם, במהלכו נסעו האצילים בכרכרות ברחבי העיר והשליכו ממתקים לעבר הילדים.

היערכות מיוחדת: כמו חלקים אחרים של איטליה, גם סיציליה קרה מאוד בתקופה זו של השנה ולכן יש להביא בגדים חמים ובגדים מתאימים לגשם, כמו גם להיערך מראש לימים עמוסים, לדאוג מראש ללינה ולהיערך למחירים גבוהים וצפיפות גדולה של תיירים.

פסטיבל המסכות בוונציה – Carnevale di Venezia

אחד האירועים המתוירים והמפורסמים ביותר בעולם, מתקיים דווקא בחורף. האירוע מושך אליו כמויות עצומות של תיירים מרחבי העולם, המגיעים כדי לחזות במאורע הססגוני בעל השורשים העמוקים בהיסטוריה של העיר, המתקיים במהלך חודש פברואר. המסכות הצבעוניות עשויות מעיסת נייר, מיוצרות כמיטב המסורת על ידי אמנים ונמכרות בכל פינת רחוב. מוקד החגיגות נמצא בכיכר סן מרקו, משם יוצאות תהלוכות ומופעים שונים, אך אפשר להצטרף גם לנשף מסכות מסורתי באחד מאולמות הנשפים בעיר, כולל ארוחת ערב ותחפושות כמובן.

מה עושים: לובשים תחפושות ססגוניות, עוטים מסכות תיאטרליות וחוגגים ברחובות מלאי אווירה צבעונית ומשגעת.

היערכות מיוחדת: הקרנבל הוא אירוע מתויר מאוד ולכן חשוב להזמין מקומות כמה שיותר מראש, לקחת בחשבון שהכל יקר יותר, צפוף ועמוס וגם להביא אתכם הרבה בגדים חמים, כי קר בוונציה בפברואר.

הקרנבל של צ'נטו – Carnevale di Cento

קרנבל ברוח הקרנבל המפורסם של ריו בברזיל, מתקיים כל שנה בעיר צ'נטו שבמחוז אמיליה-רומאניה במהלך החודשים פברואר-מרץ, לאורך חמישה ימי ראשון בלבד.

מה עושים: הקרנבל מזכיר מאוד ברוחו ובאווירה שלו את הקרנבל הברזילאי המפורסם, כולל משאיות מקושטות, מוזיקה סוערת, ריקודים, תלבושות ססגוניות, מופעי רחוב ואפילו תהלוכה של בית הספר לסמבה.

היערכות מיוחדת: יש לצפות לביקור עמוס במיוחד, כאשר מאות אלפי תיירים מגיעים להשתתף בחגיגות, בתי המלון עמוסים לעיפה, כך שכדאי להזמין מקומות מראש ואולי למצוא לינה באתר מרוחק מעט מהעיר, כדי להימנע מצפיפות יתר. בתקופות כאלה גם המחירים גבוהים במיוחד ומזג האוויר בעונה זו עדיין לא מספיק חם, כך שכדאי להיערך עם בגדים חמים ומטריות.

בסרטון – פסטיבל המסכות בוונציה 2020:

אביב

באופן קבוע, האביב הוא תחילתה של עונת התיירות באיטליה. הכל צבעוני יותר, חגיגי יותר, עמוס יותר ויקר יותר, אבל יש גם המון אירועים צבעוניים ומעניינים.

פסטיבל האביב של רומא – Festa di Primavera

פסטיבל שנתי הנערך בין החודשים אפריל עד יוני ומושך אליו אלפים רבים של תיירים. אירועי הפסטיבל מתקיימים בחלקים שונים של העיר, לאורך נהר הטיבר, תחת כיפת השמיים, או באולמות סגורים.

מה עושים: קונצרטים, מופעי מחול ואמנות, אירועי ספורט – מעל 800 אירועים שונים הופכים את תקופת הפסטיבל בעיר סוערת ומעניינת במיוחד.

היערכות מיוחדת: חודשי האביב, בהם מתקיים הפסטיבל, הם כאמור החודשים העמוסים ביותר בעונת התיירות באיטליה בכלל וברומא בפרט ולכן יש לקחת בחשבון את הצפיפות הגבוהה, מחירים גבוהים והיערכות מוקדמת ככל האפשר באשר למציאת מקומות לינה בעיר. מומלץ לחפש מקומות לינה מרוחקים ממרכז העיר, או מחוץ לעיר, לנוע ברחבי העיר באמצעות תחבורה ציבורית בלבד ולהזמין מראש כרטיסים למופעים ולאירועים השונים.

תחרות היין של ורונה – Vinitaly

אירוע שנתי, המתרחש מדי שנה בחודש אפריל ומהווה את תחרות ותערוכת היינות הבינלאומית הגדולה בעולם. יחד עם זאת, זהו אחד הפסטיבלים היותר "צעירים" באיטליה, כאשר האירוע הראשון התקיים בשנות השישים, לעומת פסטיבלים ואירועים אחרים המתקיימים באיטליה מאות שנים ברציפות.

מה עושים: האירוע מושך אלפי אנשי מקצוע בתחום היינות מרחבי העולם, המגיעים להציג את מרכולתם, להתחרות על תארים שונים ולקבל פרסים.

היערכות מיוחדת: ורונה היא עיר מתוירת באופן טבעי ובמיוחד בחודשי האביב, כך שימי הפסטיבל עמוסים אף יותר מהרגיל וכדאי להיערך כמה שיותר מראש באשר להזמנת מקומות לינה, מחירים גבוהים במיוחד וצפיפות רבה יותר מהרגיל. חודש אפריל באיטליה מביא איתו הפוגה מבורכת מהקור, אבל עדיין לא ממש חם, אז חשוב להצטייד בבגדים חמים וכדאי גם להימנע מנסיעה ברכב פרטי בתוך העיר, בגלל הקושי למצוא חניה מסודרת. לכן מומלץ להכיר מראש את אמצעי התחבורה הציבורית בעיר ולרכוש כרטיסים מתאימים.

יום ההולדת של רומא

לפי המסורת, רומא העתיקה הוקמה בשנת 753 לפנה"ס בתאריך 21.4 וזה גם היום שבו נערכות חגיגות יום ההולדת בבירה האיטלקית.

מה עושים: ירידי רחוב, תצוגות זיקוקי דינור, שחזורים היסטוריים על ידי שחקנים מחופשים, קרקס, שחזור מרוצי מרכבות סוסים מתקופת הרומאים והשיא – חגיגה ענקית בקולוסיאום.

היערכות מיוחדת: כצפוי, העיר עמוסה מאוד ביום זה, יקרה מהרגיל, צפופה ולא כדאי לנסוע ברכב פרטי אלא בתחבורה ציבורית. כדאי לרכוש מראש כרטיסים לתחבורה ציבורית, להזמין מקומות לינה מרוחקים ממרכז העיר אם אתם מעוניינים לחסוך מעט בהוצאות ולישון בשקט בלילה, או דווקא קרוב למרכז העיר אם מעניין אתכם להיות קרובים למרכז ההתרחשות.

חג העליה בוונציה – Festa Della Sensa

אחד הפסטיבלים החשובים בעיר נערך מדי שנה, 40 יום לאחר חגיגות הפסחא, בסביבות 11 במאי. הפסטיבל הוא חגיגה אחת גדולה לציון נישואיה של ונציה לים.

מה עושים: תהלוכה מהכנסייה עד לים, מובלת על ידי ראש העיר, בסופה הוא משליך למים טבעת מוזהבת המסמלת את האיחוד של העיר עם הים. לאחר מכן נפתחים יומיים של חגיגה בלתי פוסקת, הכוללת אוכל, מוזיקה, יריד גדול ומירוץ גונדולות.

היערכות מיוחדת: כמו תמיד בוונציה, גם בתקופת הפסטה דלה סנסה העיר עמוסה לעייפה בתיירים, צפופה ודחוקה, יקרה מאוד וקשה למצוא בה מקומות לינה. מומלץ ללון מחוץ לעיר, להגיע ליום אחד מרוכז של טיול ובילוי ולהמשיך משם ליעדים פחות עמוסים.

פסטיבל קיאנטי טוסקנה – Chianti Wine Festival

אחד מתוצריו המפורסמים של חבל טוסקנה העשיר, הוא יין קיאנטי שמגיע מאזור קיאנטי קלאסיקו. טעימות יין שבועיות מתקיימות באתר קבוע באזור, ששמו "פיאצה מטוטי" (Piazza Matteotti), שם מתקיים גם פסטיבל היין השנתי. המועד הנהוג לקיום הפסטיבל הוא בסוף חודש מאי ותחילת חודש יוני.

מה עושים: המבקרים יכולים לרכוש כרטיסים המעניקים להם את הזכות לדגום את כל סוגי היין והאוכל הטעים של האזור, המוגש במסגרת החגיגות.

היערכות מיוחדת: מלבד ההמלצה הקבועה להזמין כמה שיותר מראש מקומות לינה וכרטיסי השתתפות, בטוסקנה דווקא כדאי לטייל עם רכב פרטי, להתכונן מראש למחירים הגבוהים ולהביא אתכם כוסות יין כי הכוסות נוטות להיגמר מהר בגלל הכמות העצומה של מבקרים חובבי יין.

ג'ירו ד'איטליה – Giro d’Italia

מירוץ אופניים עצום וחשוב, המתקיים מעל 100 שנים ברציפות על גבי כבישים בין הנופים היפים ביותר של ארץ המגף, בין החודשים מאי-יוני. המסלול משתנה מדי שנה, אך נותר באורך 4,000-3,000 ק"מ לאורכה ולרוחבה של איטליה ולעתים קרובות נכנס גם לארצות השכנות, כך שהוא עשוי להתחיל באיטליה ולהסתיים בצרפת למשל (בשנת 2018 הוא אף ביקר בישראל).

מה עושים: נקודת ההתחלה של המירוץ ונקודת הסיום שלו משתנות מדי שנה, אך באופן מסורתי, בנקודות אלה נערכות חגיגות מושקעות ומפוארות, שכדאי להגיע ולהשתתף בהן, גם אם אתם לא חובבי ספורט מושבעים.

היערכות מיוחדת: האופי הדינמי של האירוע מחייב התעדכנות שוטפת בנקודות הפתיחה, הסיום והמסלול עצמו. לעיתים חלקים ניכרים של המסלול ממוקמים מחוץ לאיטליה ולכן חשוב להתעדכן בתאריכים ומקומות מדויקים ועדכניים.

בסרטון – חגיגות חג העליה בוונציה 2016:

קיץ

חג יוחנן המטביל – La Festa di San Giovanni

לקראת סוף חודש יוני, מתקיים חג שנתי בערים האיטלקיות פירנצה, טורינו וגנואה, לזכרו של יוחנן המטביל, הנקרא גם "סיינט ג'ון".

מה עושים: יומיים של חגיגות, בהן מתקיים מצעד חגיגי, מופע זיקוקים, אירועי סורט, מוזיקה, תהלוכות, מדורות מסורתיות ועוד.

היערכות מיוחדת: מלבד ההיערכות הרגילה בימי חג, הכוללת הזמנת מקומות לינה, כרטיסים לתחבורה הציבורית (כי לא מומלץ להיכנס עם רכב לערים איטלקיות בתקופות עומס) ולמופעים, מחירים גבוהים וצפיפות רבה, חשוב לדעת כי משרדי ציבור ועסקים רבים סגורים בימי החג.

פסטיבל הסרטים של ונציה – Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica di Venezia

פסטיבל הסרטים הוותיק ביותר בעולם נוסד בשנת 1032 ומתקיים מאז כל שנה לקראת סוף חודש אוגוסט. הפסטיבל לא מתקיים ממש בגבולות העיר ונציה, אלא על אי סמוך ונחשב לפסטיבל יוקרתי ומפורסם.

מה עושים: סרטים מוקרנים בכיכר הקולנוע ההיסטורית של האי, אך הפסטיבל הוא חלק מהביאנלה של ונציה, כך שבעיר עצמה אפשר לראות מופעי מוזיקה, תיאטרון ומחול, תערוכות אמנות ואדריכלות.

היערכות מיוחדת: פסטיבל מפורסם ונחשב, המושך המוני מבקרים, הופך את ונציה צפופה יותר מהרגיל ומחייב הזמנה מראש של מקומות לינה וכרטיסים לאירועים השונים. מומלץ להימנע מהגעה לוונציה עצמה אם פסטיבל הסרטים הוא מוקד העניין. אפשר ללון באי לידו, בו מתקיים פסטיבל הסרטים, או באיים הסמוכים.

פראגוסטו – Ferragosto

חג מסורתי שמתקיים כל שנה באמצע חודש אוגוסט. זהו חג עתיק שמקורו במאה ה-18 לפני הספירה, אז נהגו לציין את סוף עונת החקלאות בימים של חגיגות ומנוחה, בהם נתנו גם לבהמות כמו חמורים וסוסים את הכבוד המגיע להם, עיטרו אותם בפרחים ונתנו להם לנוח מעבודת החקלאות המתישה.

מה עושים: רוב האיטלקים חוגגים עם בני משפחתם בחיק הטבע, רצוי בכפר המוצא של המשפחה. כיום ניתן לראות שרידים של היחס המיוחד שנהגו לתת לבהמות בחג זה בעבר, בדמות מרוצי סוסים למשל, כמו זה המתקיים באופן מסורתי בסיינה, אך מתקיימות גם חגיגות מסורתיות בערים, הכוללות מופעי זיקוקים, ירידים, מוזיקה ועוד.

היערכות מיוחדת: קחו בחשבון שתנועת האיטלקים מהערים אל הכפרים יוצרת פקקים רבים בכבישים הבינעירוניים של המדינה ובתי עסק רבים נסגרים.

בסרטון – מופע אורות מרהיב בחג יוחנן המטביל בטורינו 2019

סתיו

חג כל הקדושים – Ognissanti

חג דתי וציבורי, נחגג כל שנה בנובמבר, כדי לכבד את זכרם של הקדושים הקתולים, ביחוד אלה שאין להם יום חג מיוחד בלוח השנה הנוצרי.

מה עושים: האיטלקים נוהגים לבקר בבתי הקברות ולקשט בפרחים את קברי אבותיהם, לקיים ארוחות חגיגיות ובחלק מהמקומות גם תהלוכה ממרכז העיר אל בית הקברות, מחלקים ממתקים מיוחדים, קולים ערמונים, מקשטים את הבתים בדלעות ומדליקים מדורות.

היערכות מיוחדת: החג נחוג בכל רחבי איטליה ולכן אין מוקד התרחשות אחד מרכזי, יחד עם זאת זהו יום חג וחופשה עבור רוב האיטלקים, כך שבתי עסק ומשרדים רבים נותרים סגורים בימי החג.

עונת בציר הענבים

עונת בציר הענבים באיטליה היא הסתיו. זה גם הזמן למטיילים באומבריה וטוסקנה להגיע להשתתף בתהליך בציר הענבים ואז ליהנות גם מתהליך ייצור היין וכמובן טעימות וסיורים. הפעילות מתאימה לכל המשפחה ומציעה אלטרנטיבה נהדרת לתקופת התיירות העמוסה באביב.

פסטיבלים שונים של אוכל עונתי

כמהין, שקדים, ערמונים ותפוחי אדמה הם רק חלק מיבול הסתיו באיטליה וחגיגות האוכל צצות ברחבי המדינה כמו פטריות אחרי הגשם. אשר למצוא פסטיבלים מקומיים כמעט בכל מקום.

מה עושים: כל עיר, או עיירה, חוגגת את התוצרת החקלאית והיבול המקומי שלה בדרכים מגוונות, צבעוניות, שמחות וטעימות. זה יכול להיות יין, שוקולד, פטריות פורצ'יני, מאכלי ים, נקניקיות ועוד.

היערכות מוקדמת: יש לברר מראש אילו חגיגות נערכות באזור אליו אתם נוסעים ומה מוקד החגיגה, כמו גם לקחת בחשבון את הצפיפות הצפויה, המחירים הגבוהים ובתי מלון בתפוסה מלאה.

בסרטון – ערב חג כל הקדושים בנמל פיזו, מחוז קלבריה בדרום מערב איטליה 2019

אז מה היה לנו עד עכשיו?

פשוט מדריכים

כל מה שרציתם לדעת על איטליה

מדריכים נוספים על איטליה

יום ד' – 11 לדצמבר , 2019
כל הדרכים מובילות לחופשה ברומא! מחופשה סוערת ומלאת אטרקציות ובילויים ועד חופשה שקטה ורומנטית.
פשוט איטליה
פשוט איטליה
מלונות מומלצים בפירנצה
יום ה' – 18 לנובמבר , 2021
גסטהאוס במרכז העיר, מלון 4 כוכבים או פינוק של ממש במלון יוקרה? קבלו רשימת מלונות מומלצים עם ילדים בפירנצה.
פשוט איטליה
Hotel Rivage
יום ו' – 1 לינואר , 2021
ממלונות פאר ויוקרה ועד גסטהאוסים בתקציב נמוך. מצאו את המלון שלכם באיטליה
פשוט איטליה
יום ד' – 17 לנובמבר , 2021
נופש אורבני, טיול יקבים רומנטי בטוסקנה או נופש רווי אדרנלין סובב פארקי מים ושעשועים – חופשה באיטליה כוללת הכל מהכל, ובגדול
פשוט איטליה
חופשה רומנטית בטוסקנה
יום ד' – 26 לאוגוסט , 2020
כמעט כל פינה בחבל טוסקנה יכולה להיות מושלמת לחופשה רומנטית – קבלו את הטובות והיפות שמהן תצטרכו רק לבחור...
פשוט איטליה
יום ה' – 25 לנובמבר , 2021
בכוס או בגביע? הגלידריות הכי שוות בעיר הכי שווה לאכול בה גלידה. סליחה, ג'לטו
פשוט איטליה
יום ה' – 18 לנובמבר , 2021
כל מה שצריך לדעת על חופשת סקי באיטליה – אחד מיעדי סקי הפופולאריים ביותר באירופה
פשוט איטליה
יום ה' – 18 לנובמבר , 2021
מחפשים מלון ברומא לירח דבש? המבחר עשוי להיות מעט מבלבל, אז עשינו את העבודה בשבילכם
פשוט איטליה
יום ה' – 25 לנובמבר , 2021
רשימת המזרקות הכי יפות והכי מיוחדות שאסור לכם להחמיץ בביקור ברומא
פשוט איטליה
יום ג' – 19 לנובמבר , 2019
מורה נבוכים לאחד המקומות המושלמים בעולם כולו לירח דבש רומנטי
פשוט איטליה
יום ב' – 30 לדצמבר , 2019
רומא היא עיר צפופה ועמוסה אבל האפשרויות להתנייד בה הן מגוונות. הנה כולן, אחת אחרי השניה
פשוט איטליה
פשוט איטליה
יום ה' – 25 לנובמבר , 2021
רשימת בתי הקפה (וגם בית תה אחד) הטובים ביותר ברומא שלא כדאי לפספס
פשוט איטליה
מזג האוויר באיטליה
יום ב' – 26 לאוקטובר , 2020
מה מתכנן לנו מזג האוויר, זו השאלה הראשונה שאנחנו שואלים לפני שסוגרים על תאריך לחופשה. אנחנו כאן כדי לענות
פשוט איטליה
יום ב' – 25 לספטמבר , 2023
פשוט איטליה
יום ד' – 17 לנובמבר , 2021
אחת האטרקציות המעניינות ביותר באזור זה של איטליה, יעד תוסס וצבעוני המושך אליו מבקרים בעיקר בחודשי הקיץ
פשוט איטליה
יום ג' – 22 לאוגוסט , 2023
פשוט איטליה
יום ש' – 14 למרץ , 2020
לפני שאתם מכינים רשימת קניות, הנה הרשימה של המקומות שבהם אפשר יהיה לממש אותה במילאנו
פשוט איטליה
פשוט איטליה

מדריכים נוספים בנושא

 אטרקציות שאסור לפספס באיטליה!
יום ד' – 14 לפברואר , 2024
פשוט איטליה
יום ד' – 17 לנובמבר , 2021
איפה ניתן לגלוש, מה צריך בשביל זה ומהם האתרים המומלצים ביותר בארץ המגף – הכל כאן
פשוט איטליה
חופשה רומנטית בטוסקנה
יום ד' – 26 לאוגוסט , 2020
כמעט כל פינה בחבל טוסקנה יכולה להיות מושלמת לחופשה רומנטית – קבלו את הטובות והיפות שמהן תצטרכו רק לבחור...
פשוט איטליה
sicily
יום ג' – 20 ליולי , 2021
את המקומות שאסור להחמיץ באי הגדול ביותר במזרח התיכון, שיעשו לכם ירוק וכחול ובעיניים
פשוט איטליה
יום ג' – 19 לנובמבר , 2019
מורה נבוכים לאחד המקומות המושלמים בעולם כולו לירח דבש רומנטי
פשוט איטליה
יום ה' – 25 לנובמבר , 2021
רשימת בתי הקפה (וגם בית תה אחד) הטובים ביותר ברומא שלא כדאי לפספס
פשוט איטליה

וזה ממש לא הכל...