פשוט איטליה

התעלה הגדולה

Grand Canal

רובע / שכונה: מרכז העיר

ונציה היא – ואת זה יודעים בכל העולם – עיר התעלות. אבל מבין כל התעלות, יש אחת שמוכרת יותר מכולן. זוהי התעלה שחוצה את העיר ומלמעלה נראית כמו האות S, רק הפוכה – הקנאל גראנדה. בתרגום חופשי, התעלה הגדולה.

את המקומיים לא תשמעו משתמשים בביטוי קנאל גראנדה ובטח שלא בגראנד קנאל. עבור תושבי העיר, התעלה הזאת היא קנאלאצו, שם חיבה לגוף המים הזה שהופך את ונציה למה שהיא.

אז מה מימדיה של התעלה הגדולה? היא זורמת לאורך 3.8 ק"מ, ברוחב של בין 30 ל-70 מטר ובעומק ממוצע של 5 מטרים.  אבל האם היא הגדולה ביותר? לא לגמרי. תעלת ג'ודקה רחבה ממנה ובשל כך הפכה להיות עורק תחבורה מרכזי לכלי שיט גדולים הרבה יותר. אבל למונח גודל יש פרשנויות רבות והגראנד קנאל, לפחות עבור תושבי העיר והתיירים שבה, היא הגדולה מכולם.

התואר הזה קשור לא רק לחיבה שרוחשים כלפיה הוונציאנים, אלא בעיקר לעובדה שהתעלה הגדולה חוצה את העיר ממזרח למערב והיא למעשה הרחוב הראשי של העיר. 

בשל כך, צמודים אליה כל האתרים המרכזיים שאסור לאף תייר לפספס. קתדרלת סן מרקו עמוסת האטרקציות? על גדות הגראנד קנאל. ארמון הדוג'ה, הקא ד'אורו והקמפנילה? כנ"ל. הגשרים שחוצים את התעלה הגדולה – ויש שישה כאלו –  הפכו למוקדי משיכה בפני עצמם. המוכרים ביותר הם גשר ריאלטו וגשר החירות וגם אותם לא תרצו לפספס. 

את הגרנד קנאל, תוכלו לחצות בגונדולה – ובזכות רוחבה, גם במוניות מים, אוטובוסים צפים (וואפורטו), ואפילו מעבורות נוסעים. כל דרך שתבחרו לשוט בתעלה תהיה חוויה בפני עצמה. ההבדל הוא לרוב במחיר. מונית המים תהיה היקרה ביותר והוואפורטו הוא האופציה הזולה (אבל, צריך לקחת בחשבון, יותר עממית וצפופה ומשמעותית פחות רומנטית).  יתרון נוסף של אוטובוס המים הוא העובדה שניתן לעלות ולרדת בתחנות וכך למעשה לבקר בכל נקודת עניין שמגיעים אליה במהלך השיט.

בזמן שאתם צפים במי התעלה כדאי לשים לב למבנים המפוארים שצמודים אליה. כמו בכל עיר, גם כאן בעלי הכסף והשררה רצו לראות, להיראות ועל הדרך להפגין את העושר שלהם. ואת העושר מפגינים, כמובן, בלב לבה של העיר, איפה שיש קהל. עשירי העיר ושליטיה הקימו לעצמם ארמונות ממש על גדות התעלה, בניינים מרהיבים וגם כנסיות מלאות פאר. חלקם מטופחים עד היום ועל אחרים כבר רואים את פגעי הזמן.

אם אתם מעוניינים בחוויה מקוצרת של הגרנד קנאל – או לחלופין, בבילוי רומנטי, תוכלו לשוט בחלק קטן של התעלה על גונדולה. בזכות המימדים של כלי השיט המקומי, תוכלו לרדת מהתעלה ולהיכנס לסמטאות הצדדיות והקטנות יותר. וגם זה, כשלעצמו, מחזה מרהיב.

טיפ קטן אבל חשוב מאד למי שיחליטו לקחת את הוואפורטו: שימו לב שאתם עולים על קו 1 ולא על קו 2. קו 2 הוא קו אקספרס ששט מהר ולא עוצר בכל התחנות. אם תיקחו אותו, לא יהיה לכם זמן ליהנות מהנוף ומהמראות המופלאים של העיר.

סוג אטרקציה

נקודת עניין, מרחב ציבורי

פעילות פיזית

אין

מתאים לילדים

כן

רמת מחירים

ללא תשלום

WIFI

לא

הזמנה מראש

לא

טלפון

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

כנסייה שהיא אחד המיצגים החלוציים והמרהיבים ביותר של תקופת הרנסנס הוונציאני

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

אוסף עצום בגודלו של אומנות ונציאנית – יעד חובה בטיול לוונציה, במיוחד עבור חובבי היסטוריה ואומנות

סוג אטרקציה

נקודת עניין, מרחב ציבורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

המפורסם מבין הגשרים שמעל תעלות ונציה היפה – בגובה של 11 מ' מעל תעלת ריו-פלאזו

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

התגלמות היופי הוונציאני במלוא הדרו – אחת האטרקציות המרכזיות של העיר ושל איטליה כולה