מוזיאונים וגלריות בפירנצה

מוזיאונים וגלריות בפירנצה
מוזיאונים וגלריות בפירנצה

פירנצה, קצת כמו רומא היפה, היא כמו מוזיאון אחד גדול. יש בעיר כמה מהמוזיאונים החשובים בעולם עם יצירות מוכרות, שרבים נוהרים לראותן. חלק מהמוזיאונים נמצאים בתוך מבנים עתיקים מקסימים וחלק חדישים יותר. אי אפשר לבקר בפירנצה ולהתחמק מהמוזיאונים המעולים שבה, והאמת שגם אין צורך. מומלץ מאוד לדאוג לשלב אותם בלוח הזמנים שלכם בעת הביקור בעיר ואף לרכוש, מבעוד מועד, כרטיס כניסה על מנת לחסוך את התורים הארוכים שמשתרכים מחוצה להם. 

Palazzo Uffizi

מוזיאון הדואומו (Museo dell’Opera Del Duomo)

אם אתם לא מסתפקים בהעתקים המוצגים בשלל המבנים באזור הקתדרלה של פירנצה, הרי שתרצו להגיע למוזיאון הדואומו הנמצא בסמוך ולראות את היצירות המקוריות, כמו גם יצירות אומנות נוספות של גדולי אומני הרנסאנס. 

במוזיאון, שנוסד בסוף המאה ה-19, נמצא אוסף האומנות הדתית הגדול ביותר בעולם אחרי מוזיאון הוותיקן, כך שבהחלט יש מה לראות כאן. בנוסף, הוא אוצר בתוכו את אחד האוספים החשובים ביותר בעולם של פסלים. בין שלל הפריטים המוצגים כאן תוכלו למצוא את הדלתות המקוריות של שערי גן העדן שנזכרו לעיל, את “גלריית המוזיקה” של דלה רוביה (Della Robbia), התבליטים והפסלים של מגדל הפעמון של ג’וטו שהוזכר לעיל, שחלקם פוסלו בידי דונטלו, ועוד רבים. זהו בהחלט מקום מומלץ לביקור עבור חובבי אומנות ופיסול.

הגלריה של האקדמיה לאומנות של פירנצה (Galleria dell’Accademia)

זהו עוד אחד ממוזיאוני החובה של פירנצה, אם כי ניתן לומר בביטחון יחסי שהוא מיועד בעיקר לאלו החובבים אומנות, מוזיקה ופיסול. המבנה הזה שונה מרבים אחרים בפירנצה העתיקה, בעיקר בכך שהוא איננו מרשים כל עיקר, ואלמלא תחפשו אותו אתם יכולים לעבור על פניו ולחשוב אותו למבנה סתמי. זוהי האקדמיה הראשונה באירופה ללימודי אומנות, והיא נוסדה בשנת 1561. האקדמיה עדיין פעילה גם כיום, ומלבד המוזיאון נמצא בה מוסד אקדמי פעיל וכן מכון לשיקום יצירות אומנות שנוסד בסוף המאה השמונה – עשרה ומתפקד עד ימינו. 

במוזיאון הגלריה תמצאו שלל פסלים מתקופת הרנסאנס, כשהידוע בהם הוא פסלו המפורסם של דוד, שפוסל בידי מיכלאנג’לו במשך שלוש שנים. במוזיאון נמצאים עוד פסלים רבים, הן של מיכלאנג’לו והן של אומנים ידועים אחרים, כדוגמת בוטיצ’לי, הצייר פאולו אוצ’לו ועוד. נוסף על הפסלים והציורים, נמצא במוזיאון גם אגף המוקדש לכלי נגינה עתיקים. תוכלו לצפות בו שמגוון של כלים עתיקים וייחודיים, כולל כאלו שלא נמצאים בשימוש בימינו.

ארמון האופיצי והגלריה שלו (Palazzo Uffizi)

גם עבור מי שאינו מבין גדול באומנות, ביקור בארמון האופיצי הוא חווית חובה בשביל כל מי שמגיע לפירנצה. הארמון היפהפה והמוזיאון שבתוכו מציגים מגוון אומנות כל כך גדול ומרשים, עד שבקלות ניתן לבלות בו ארבע וחמש שעות בלי לשים לב לזמן שעובר. החצר הפנימית של המבנה היא פלא בפני עצמה, על קשתותיה, עמודיה ופסלי השיש שלה. בתוך המוזיאון נמצא אחד האוספים הגדולים ביותר של אומנות ימי הביניים והרנסאנס בעולם, והוא כולל יצירות של האמנים הגדולים ביותר של התקופה וביניהם בוטיצ’לי, רפאל, ליאונרדו דה וינצ’י ועוד רבים וטובים. 

אם אתם רוצים לראות את ציור הולדת ונוס המקורי של בוטיצ’לי, את ציור עקידת יצחק המקורי של קראווג’יו, את ציור הטבילה המקורי של דה וינצ’י ועוד ועוד, זהו המקום עבורכם. רק השתדלו להגיע מוקדם, כי התור כאן יכול להיות ארוך במיוחד. אנשים עולים לרגל מכל העולם למוזיאון הזה, שנחשב לאחד הטובים ביותר בעולם.

מוזיאון סטיברט (Museo Stibbert)

זהו אחד המוזיאונים המיוחדים ביותר בפירנצה, בין היתר מפני שהוא נפתח לציבור רק לא מזמן. הוא עדיין לא הגיע לאוזנם של רוב התיירים, גם בגלל שהוא נמצא מחוץ למרכז העתיק של פירנצה. הוילה, הגנים והאוסף האומנותי העצום נתרמו לאחרונה על ידי בעליהם, פרדריק סטיברט, לעיר פירנצה, מה שאיפשר את הכניסה של תיירים אליהם.

ברחבי המוזיאון תוכלו לראות כלי נשק ושריון מכל רחבי העולם, החל מהמזרח התיכון וכלה ביפן. הוא מלא ביצירות אומנות מקיר לקיר, ריהוט עתיק ויפהפה ועוד. תמצאו במקום שחזור של קרב, על סוסיו, חייליו, שריוניהם וכלי נשקם, במיצג מהפנט. במוזיאון מוצגת גם הגלימה של נפוליאון בונפרטה הידוע, זו שהוא לבש בשעת ההכתרה שלו. 

בניגוד אולי למוזיאונים אחרים בעיר, מוזיאון סטיברט מתאים הן לילדים והן למבוגרים. ראשית, התפאורה והמיצגים מציתים את הדמיון של כל אחד, בכל גיל. שנית, במקום מופעלות תערוכות אינטראקטיביות שיהפכו את היורשים שלכם לחלק פעיל בין המוצגים ההיסטוריים.

מוזיאון דנטה (Museo Casa di Dante)

המוזיאון הזה מומלץ לאלו מכם שמכירים (או רוצים להכיר) את יצירתו של המשורר הימי – ביניימי האיטלקי המפורסם דנטה אליגיירי, שהשפיעה רבות על השפה האיטלקית והתאולוגיה הנוצרית. בהתייחס ליצירותיו של דנטה נכתבו המוני ספרים, צוירו ציורים ונחצבו פסלים רבים לאין ספור.

במוזיאון ביתו של דנטה (שלא באמת נמצא בבית המקורי שלו, אבל המגדל הימי – ביניימי בהחלט מצית את הדמיון) תוכלו להיחשף לאספקטים השונים באישיותו של דנטה, לזה המשורר, הלוחם, הפוליטיקאי, המאהב והפטריוט. המוזיאון משתמש בכלים טכנולוגיים מתקדמים על מנת להעניק לכם חוויה מציאותית עד כמה שאפשר, כזו שתחשוף בפניכם טפח משמעותי מההיסטוריה של טוסקנה הימי ביניימית והשפה האיטלקית בכללותה.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

פשוט מדריכים

כל מה שרציתם לדעת על איטליה

מדריכים נוספים על

יום ה’ – 15 ליולי , 2021
קבלו ארבעה אירועים שאסור לכם לפספס בטוסקנה, לא משנה באיזו עונה תגיעו אליה
יום ש’ – 7 למרץ , 2020
הטיול מושלם בבירת חבל טוסקנה ואחת הערים היפות בעולם כולו – פירנצה

מדריכים נוספים בנושא

יום ד’ – 26 לאוגוסט , 2020
כמעט כל פינה בחבל טוסקנה יכולה להיות מושלמת לחופשה רומנטית – קבלו את הטובות והיפות שמהן תצטרכו רק לבחור...
יום ג’ – 3 למרץ , 2020
כשמזג האוויר מחייב ריענון – פארק מים הוא הפתרון המושלם גם לגדולים וגם לקטנים
יום ב’ – 27 ליולי , 2020
למרות שרומא היא אחת הערים המעניינות בעולם, גם מחוצה לה ובסביבתה יש מה לראות. הנה מספר המלצות שבהחלט שוות יום טיול אחד

וזה ממש לא הכל...