פיאצה דלה רפובליקה

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

Piazza della Repubblica

רובע / שכונה: העיר העתיקה

פיאצה דלה רפובליקה (כיכר הרפובליקה) היא כיכר עירונית רחבת ידיים ומרשימה, ששימשה בעבר כפורום (האזור הציבורי המרכזי בעיר ששימש כמקום מפגש תרבותי, דתי ומסחרי) הרומאי של פירנצה. בימי הביניים שכן הגטו של יהודי פירנצה בפיאצה, בו פעלו שני בתי כנסת. חובת המגורים בגטו בוטלה רק במאה ה-18 ובמאה ה-19 הוא בוטל סופית בעקבות איחוד איטליה ויצירת החוקה האיטלקית. 

במהלך המאות הראשונות לספירה נבנו על חורבות הפורום הרומאי סבך של שכונות צפופות, שנהרסו בעקבות שיקום הפיאצה. 

סימני ההיכר הבולטים ביותר של הפיאצה הם עמוד השפע, המסמל את מרכז העיר, וקשת הניצחון הגדולה שעליה כיתוב המציינת את שיקום הכיכר בשנת 1895. השיקום של פיאצה דלה רפובליקה נעשה לאחר שבמשך מאות שנים הפיאצה הוזנחה ושימשה כמקום מגורים לעניי העיר. השיקום כלל את הרחבתה והריסתם של מבנים היסטוריים, בתי מגורים וסמטאות שהוקמו עוד בימי הביניים. 

עמוד השפע בפיאצה דלה רפובליקה הוא העתק של עמוד השפע המקורי, שציין את לב הפורום הרומאי עוד בימים בהם פעל. בשנת 1431 הוחלף העמוד המקורי בעמוד שבראשו פסל השפע שיצר האמן המפורסם דונטלו. לאחר 300 שנים הוחלף הפסל של דונטלו בפסל מעשה ידי האמן פוג’יני וכעבור 200 שנה עבר הפסל של פוג’יני להתגורר במוזיאון והוחלף בהעתק שנמצא בפיאצה כיום.

כיום, פיאצה דלה רפובליקה ממשיכה לשמש כמרכז עירוני שוקק הכולל מסעדות, בתי קפה, חנויות, דוכנים ומופעים חיים של אמני רחוב. מומלץ לבקר בפיאצה דלה רפובליקה לקראת השקיעה, ליהנות מהמופעים ומהאווירה התוססת ולקנח את הביקור בקפה איטלקי משובח או בארוחה טובה באחת מהמסעדות הסמוכות.

סוג אטרקציה

אתר היסטורי, נקודת עניין

פעילות פיזית

אין

מתאים לילדים

כן

רמת מחירים

ללא תשלום

WIFI

לא

הזמנה מראש

טלפון

לא נמצאו אטרקציות