בית הטבילה

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

Florence Baptistery

רובע / שכונה: המרכז ההיסטורי של פירנצה

הבפטיסטריום של פירנצה (Battistero di San Giovanni – “בית הטבילה של יוחנן הקדוש”) הוא מבנה נוצרי מרהיב בעל חשיבות אדירה. הבפטיסטריום שימש כבית טבילה לילדי פירנצה שימש עד למאה ה-19 והדמויות המשמעותיות ביותר בהיסטוריה של העיר כמו בני משפחת מדיצ’י והמשורר הנודע דנטה אליגיירי הוטבלו בו. דנטה אף הזכיר את הבפטיסטריום ביצירותיו בתור “הכנסייה היפה של יוחנן הקדוש”.

הבפטיסטריום הוא מבנה מתומן שעוצב בסגנון אדריכלי רומנסקי פלורנטיני (כלומר – שמוקרו בפירנצה). הוא נודע בזכות שלוש דלתות הברונזה המיוחדות הנמצאות בחלקו הדרומי, הצפוני והמזרחי, כאשר אלה המזרחיות ידועות בכינוי “שער גן עדן” שהעניק להן לא אחר מאשר מיכאלנג’לו, הודות ליופיין ולעיטורים הפנטסטיים עליהן. הדלתות נוצרו בראשית תקופת הרנסנס והן מופת לסגנון הפיסול שהתפתח בתקופה זו. הן מעוטרות בלוחות ותבליטים מעשה ידי אמן, המראים יצירות דתיות משמעותיות. 

הבפטיסטריום ניצב בפיאצה דל דואומו, מול מגדל הפעמונים של ג’וטו ומערבית לקתדרלת סנטה מריה דל פיורה. הוא נחשב לאחד המבנים העתיקים ביותר בפירנצה (בנייתו החלה במאה ה-11 לספירה) אך יסודותיו מראים כי הוא שריד למבנה רומי עתיק הרבה יותר, מהמאה ה-5 לספירה. 

צורתו המתומנת של בית הטבילה מסמלת את שמונת הימים העוברים מרגע לידתו של התינוק ועד להטבלתו, וכן את היום השמיני שבו ישו עלה לשמיים. כיפת המבנה מרהיבה ביופיה: היא מוזהבת ומעוטרת באיורים עוצרי נשימה של אירועים הלקוחים מהברית החדשה, ובמרכזה דמותו של ישו הפורש את ידיו. חלונות הויטרז’ היפהפיים מצידי התקרה מוסיפים ססגוניות והדר למבנה המפואר. 

העיצוב הפנימי של הבפטיסטריום מזכיר את הפנתיאון ברומא. החלל התחתון שלו מעוטר בשיש רומאי, מזבחות, עמודים מפוסלים ומצבות קבורה. החלל העליון נועד להשקיף על החלל התחתון של בית הטבילה ובנוי כאמבולטוריום.

פרטים למבקרים

שעות הפתיחה של בית הטבילה הן 08:15-10:15 / 11:15-19:30.

עלות של כרטיס כניסה משותף למבנים ההיסטוריים בפיאצה דל דואומו הוא 18 אירו, ומעניק אפשרות לבקר בהם תוך 72 שעות מרגע תיקוף הכרטיס.

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

פעילות פיזית

אין

מתאים לילדים

כן

רמת מחירים

$$

WIFI

לא

הזמנה מראש

כן

טלפון

+39 055 230 2885
לא נמצאו אטרקציות