לימודים באיטליה – האמת שמאחורי הסיפורים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

אם אתם צעירים שנולדו אל תוך עולם האינטרנט, אתם בוודאי רגילים לראות את ההורים שלכם, מאז ומעולם, מסתובבים עם טלפונים ניידים. נולדתם לתוך ההוויה הזאת, ומכאן שגם ינקתם מגיל צעיר את האמירה ש"העולם פתוח", שאפשר להגיע לכל מקום ושאתם לא באמת צריכים להגביל את עצמכם למה שאתם מכירים.  נשמע מוכר? אם אתם תוהים איך הופכים את כל האמירות האלה הלכה למעשה, יכול להיות שבדיוק עכשיו, ברגע שבו אתם צריכים לבחור מקצוע לחיים, ומוסד לימודים שאליו תירשמו, זה הזמן להעז ולעשות את הצעד. נתחיל מהסוף: לימודים באיטליה זה לא באמת מה שסיפרו לכם. זה אומנם נשמע סקסי, לומדים באיטלקית ורואים איטלקים ואיטלקיות שלבושים בהתאם לצו האופנה בכל פינה, אך האתגר כאן גדול מאוד. מצד שני, אתם יכולים להיות בטוחים שאם תעמדו באתגר הזה בהצלחה, לא יהיה משהו שלא תוכלו לעשות בחיים האלה ולא תהיה מטרה שתוכלו להציב לעצמכם מבלי שתוכלו לכבוש אותה. אז כדאי או לא כדאי? זו שאלה קשה.

 

הקושי שבלימודים בארץ המגף

כולנו היינו באיטליה, או שלפחות כולנו מכירים אנשים שהיו שם. איטליה היא מדינה מקסימה בדרום אירופה עם יותר מ-62 מיליון תושבים אשר מושכת אליה תיירים מכל העולם. היא כוללת אינספור ערים מוכרות (שאת שמן אנחנו מכירים, למרבה הבושה, כי על שמן קרויות אינספור פיצריות ברחבי הארץ), כמו לדוגמא: רומא, פירנצה, פיזה, נאפולי, מילאנו ועוד. בנוסף, היא כוללת גם חבלי ארץ נהדרים שבראשם טוסקנה, האהובה כל כך על הישראלים, אך חשוב להבין: לימודים באיטליה שונים מאוד מטיול של שבוע בארץ המגף. הקשיים שמציגים לימודים באיטליה בפני המתעניינים בכך הם רבים: זה מתחיל מהשאלה איך בכלל בוחרים את האוניברסיטה שבה כדאי ללמוד וזה ממשיך דרך השאלה איך נרשמים, אילו טפסים צריך ועוד. בנוסף לכל אלה, אי אפשר להתעלם מהעובדה שבאיטליה לומדים באיטלקית. אם זה נשמע לכם רומנטי, ואתם שומעים את האיטלקים מדברים זה עם זה וזה נשמע לכם כמו שירה – נסו רק לדמיין איך מרגיש השיעור הראשון שלכם בפיזיקה קוונטית באיטלקית.

 

התרבות הקרובה והשונה כל כך

הקושי הנוסף שאיתו אתם עתידים להתמודד כמעט בכל יום בלימודים שלכם באיטליה, כולל את ההבדל התרבותי. לכאורה נהוג לומר שהאיטלקים דומים לנו כי גם הם עצבניים וגם הם נוהגים בצורה מסוכנת בכבישים. זה נכון, אבל רק חצי נכון, משום שכל ישראלי שבאמת ניסה להשתלב בחיי היומיום באיטליה וליצור חברויות חדשות יוכל להעיד שזה לא פשוט. ראשית, צאו מנקודת הנחה שרוב הסטודנטים בפקולטה שלכם יהיו צעירים מכם, כי אתם עשיתם צבא ולכן אתם מתחילים את הלימודים כשלוש-ארבע שנים מאוחר יותר מעמיתיכם באירופה. שנית, אל תשכחו שהאיטלקים מגיעים עם החברים מהתיכון, כך שלהיכנס לתוך חבורה מגובשת, כשאתם זרים ששוברים את השיניים לדבר באיטלקית, זו לא משימה קלה. בנוסף לכל אלה, יש גם קודים חברתיים שונים והאמת היא, שרוב הישראלים אפילו לא בקיאים בכל החגים של הקתולים, שזו כמובן הדת השלטת באיטליה. זה נשמע קשה? זה אכן כך, אך מצד שני, זה אפשרי.

 

אז למה בכל זאת כדאי ללמוד באיטליה?

רוב הישראלים, כמעט ללא יוצא מן הכלל, נוסעים ללמוד באיטליה רפואה או ווטרינריה, פשוט כי הם לא מתקבלים ללימודים בישראל. לצדם ישנם מספר ישראלים שבוחרים ללמוד באיטליה מקצועות מיוחדים כמו ארכיטקטורה או עיצוב רכב, ואין ספק שאלה שני מקצועות שנפלא ללמוד אותם באוניברסיטאות השונות באיטליה. בסופו של דבר, יש גם כמה משוגעים לדבר שפשוט צמאים לראות עולם, להכיר את איטליה יותר מקרוב ועמוק בפנים הם גם חולמים לחזור לארץ עם איטלקייה שתתגייר עבורם. כך או כך, אתם יכולים להיות בטוחים שלימודים באיטליה מביאים איתם אתגר גדול מאוד, אך מצד שני, זו חוויה שתעצב אתכם בצורה מדהימה.

כולנו רגילים להיות רחוקים מהבית בשנות השירות הצבאי, אך אנחנו עדיין משחקים במגרש המוכר לנו. לעומת זאת, להירשם ללימודים במדינה זרה, ועוד במקום כמו איטליה, זה לקחת על עצמכם משימה גדולה יותר, אחרת, ושונה. למרות כל הקשיים אתם תראו שעם הזמן מתרגלים ואפילו מצליחים לעשות מבחנים בעל פה מול גדול הפרופסורים בפקולטה שאליה בחרתם להירשם! אי אפשר לתאר במילים את התחושה אחרי המבחן הראשון שבו אתם מקבלים Trenta E Lode (הציון הגבוה ביותר שאפשר לקבל במבחנים באיטליה), ואחרי הפעם הראשונה שאתם מנהלים שיחת אקטואליה באיטלקית. לכל זה מצטרף גם החלום הראשון שאתם חולמים באיטלקית והנה, לאט לאט, החלום מתגשם ואתם הופכים להיות אזרחי העולם הגדול. איטליה היא עולם ומלואו והלימודים בה, למרות האתגר שהם מציבים, יכולים להיות נקודת המפנה בחייכם. לכן, בין אם אתם חושבים על רפואה, על ספרות או על כל מקצוע אחר, כדאי מאוד לבדוק את האפשרות של לימודים באיטליה, כי לא בכדי היא נחשבת ערש התרבות.

חולמים על איטליה ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

פשוט מדריכים

כל מה שרציתם לדעת על איטליה