קפלת סן סברו

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

Cappella Sansevero

רובע / שכונה: מרכז העיר

הקפלה של סן סברו, שידועה גם באיטליה בשם Chiesa di Santa Maria della Pietà, היא מעוז אומנותי חשוב באיטליה, עד כדי כך שהיא כבר נחשבת למוזיאון לאומי. היא ממוקמת במרכז ההיסטורי של נאפולי, ממש מאחורי כיכר San Domenico Maggiore, ומהווה לדעת רבים מוקד העניין מספר 1 בעיר. היא נוסדה במאה ה-16 והיא מכילה בתוכה ארכיטקטורות ויצירות אמנות בסגנון בארוק, שנוצרו בידי כמה מידועני האומנים האיטלקיים, מן המאה ה-18.

הקפלה נבנתה בשנת 1590, כמקום תפילה משפחתי פרטי, בקרבת גני משפחת האצולה סן סברו. המבנה שינה את ייעודו מאוחר יותר והפך לאתר קבורה של המשפחה. הארמון המשפחתי היה מקושר לקפלה עד סוף המאה ה-19, אז הנסיך של המשפחה, Raimondo di Sangro (שקרוי גם בכינוי “האלכימיסט”), החליט להפוך את המקום לביתו של אוסף האומנות הפרטי שלו. שמה השני של הקפלה, סנטה מריה דלה פיאטה, מקורו בציור מפורסם של מריה הקדושה.

בתוך הקפלה המפוארת נמצאות כ-30 יצירות אומנות מרהיבות. ביניהן בולטים במיוחד שלושה פסלי שיש גדולים בדמויות אדם. הפסל הראשון הוא The Veiled Truth (נקרא גם בשמות נוספים: Modesty או Chastity). הוא נבנה בשנת 1752, על ידי האמן Antonio Corradini, לזכר אם משפחת האצולה סן סברו. הפסל השני נוצר שנה מאוחר יותר, על ידי האמן Giuseppe Sanmartino ונקרא Christ Veiled under a Shroud, או פשוט Veiled Chris. הוא מציג את ישו המת מכוסה ביריעה. הפסל השלישי הושלם שנה מאוחר יותר, בשנת 1754, על ידי האמן Francesco Queirolo. הוא נבנה לזכרו של אבי משפחת סן סברו.

הקפלה האלגנטית מעוצבת לפרטי פרטים בעיצוב שמיימי, כך שאפילו התקרה יפיפייה. תקרת המקום היא למעשה ציור אחד גדול שנקרא the Glory of Paradise, יצירתו של האמן Francesco Maria Russo משנת 1749. רצפת המקום מעוצבת גם היא, בצבעי שחור ולבן המסמלים טוב ורע, במעין מבוך מפותל.

במוזיאון הקפלה מוצגת גם תערוכה ייחודית ושנויה במחלוקת, שהיא מעין שילוב מוזר בין אומנות, מדע ופילוסופיה. היא נקראת מכונות אנטומיות (Anatomical machines) וכשמה כן היא, מציגה את עצמותיהם של שני אנשים צעירים, גבר ואישה בהריון, כדגמים המעוצבים בצורת מכונות חשמליות. האגדה מספרת שהנסיך המטורף של סן סברו, ריימונדו די סנגרו, הרג שניים ממשרתיו כדי לערוך בגופותיהם ניסויים מדעיים שונים. התערוכה הוקמה על ידי Giuseppe Salerno, רופא מהעיר פלרמו. תוכלו לראות במקום את שלדי האדם שבתצוגה משומרים, מלאים בעורקים ו-ורידים, או כבלי חשמל אם תרצו, תלוי איך מסתכלים.

בהגיעכם למקום, היו מוכנים לתורי המתנה ארוכים בכניסה ובדרך לצפייה בכמה מן המיצגים, שכן מדובר באטרקציה פופולרית מאוד. כדי לעקוף את התור בכניסה ניתן לרכוש כרטיס מראש באתר האינטרנט של המקום. שימו לב שהביקור במקום מוגבל בזמן, לכן כדאי לבוא ממוקדים, לשכור את שירותיו של מדריך צמוד או לקרוא על המיצגים לפני שאתם מגיעים.

טיפ קטן אם אתם חובבי מוזיאונים, תוכלו להצטרף לסיור המוזיאונים של נאפולי, סיור יומי בקבוצה שכולל גם את הקפלה. ניתן לברר את העניין באינטרנט, בדלפק המלון או בסוכנויות הטיולים המקומיות.

זמני פתיחה – ימים ראשון-שני ורביעי-שישי, בשעות 9:00-19:00. בימי שבת בשעות 9:00-8:30 (המקום נסגר בימי שלישי). הכניסה המאוחרת ביותר תותר לפחות חצי שעה לפני מועד הסגירה.

מחירים – כרטיס כניסה למקום עולה 7 אירו. לילדים מתחת לגיל 9 הכניסה היא בחינם. ניתן לשכור מדריכים קוליים בכניסה (אוזניות), בעלות של 3.5 אירו.

איך מגיעים – במטרו קו L1 לתחת Dante. 

Cappella Sansevero

סוג אטרקציה

אתר היסטורי ומוזיאונים

פעילות פיזית

אין

מתאים לילדים

כן

רמת מחירים

$

WIFI

לא

הזמנה מראש

כן

טלפון

+39 081 551 8470
לא נמצאו אטרקציות